Nepieciešamā C kategorija – profesionālajai izaugsmei

nepieciešamā C kategorija

C kategoriju bieži izvēlas kārtot darba specifikas dēļ, ja kravas automašīnas vadīšana ir pastāvīgs darbs vai profesija. Bieži vien līdz ar nepieciešamību pēc C kategoriju, vai arī gadījumā, ja tā jau iegūta, visbiežāk nepieciešama arī C1 un CE kategorija, jo šo kategoriju īpašnieki ir tiesīgi pārvadāt apjomīgākas kravas.

Nepieciešamā C kategorija ir svarīga, ja kravas auto vadītājs pārvadā kravas ar kravas automobili, paškrāvēju automobili vai īpašiem dažādām kravām, piemēram, degvielai, paredzētiem automobiļiem, vai arī vada specializētu automobili, kas paredzēts kādu konkrētu darbību veikšanai. Šajā kategorijā ietilpst mehāniskie transportlīdzekļi, kuru pilna masa pārsniedz 3500 kg un kuri neietilpst D kategorijā, kā arī šādas kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kg.

Mācību specifika

Mācības ir sarežģītas un nereti emocionāli grūtas, jo vadīt smago automobili ir grūtāk, kā tas izskatās no malas.  Būtisku lomu ieņem droša braukšana. Dažkārt kravas transporta vadītāji domā, ka kravas automašīna vai mikroautobuss ir daudz drošāks transporta līdzeklis, jo tam ir lielāki izmēri, taču tas ir tikai mīts.

Satiksmes drošībai bīstamās situācijās izmēros lielākus transporta līdzekļus vadīt ir grūtāk un to manevrēšanas iespējas atšķiras no vieglā auto, kā arī to ietekmē arī vilcēja kravas masa. Transportlīdzekļu sadursmes gadījumā lielākais un smagākais auto nereti cieš smakā kā vieglais automobilis.

C kategorijas mācību laikā jāņem vērā specifiski drošas braukšanas padomi, kas lieti noder arī braukšanas eksāmenā:

  • „aklās zonas” dēļ var neredzēt mazākus ceļu satiksmes dalībniekus: vieglos automobiļos, motociklus, gājējus un velosipēdistus;
  • Īpaša uzmanīgi jāveic nogriešanās manevri, jo biežas ir situācijas, kad apdzen transporta līdzeklis, kurš atrodas „aklajā zonā”.

C kategorijas autovadītāju ikdienas darbs

Jārēķinās, ka kravas auto vadītājiem ir sēdošs un ļoti nogurdinošs darbs. Parasti kravas mašīnu šoferi strādā pēc noteikta grafika un likumdošanā noteikts, ka automobili drīkst vadīt trīs dienas nedēļā un astoņas stundas diennaktī, savukārt divas reizes deviņas stundas diennaktī. Pēc tam divas dienas jāatpūšas.

Lai kravu pēc iespējas ātrāk nogādātu galapunktā, parasti tālsatiksmes kravas auto vada divi autovadītāji.  Parasti par kravas automobiļa vadītājs veic noteiktu maršrutu un atbild par kravas sekmīgu nogādāšanu galapunktā. Autovadītājs rūpējas par automašīnas tehnisko stāvokli un aizpilda maršruta karti, kurā atzīmē automobiļa kustības grafiku diennaktī, laiku un ātrumu.